News & articles

Action box — mój sposób na wyciąganie wniosków

Podzielę się dzisiaj z Wami moim pomysłem, dzięki któremu zazwyczaj nie popełniam 2x tych samych błędów.  Podczas nauki fiszek z angielskiego, ładnych kilka lat temu — znalazłem puste kartki, które służyły do uzupełniania. Postanowiłem je wykorzystać do spisywania dobrych praktyk podczas codziennej pracy, a także pytań, zmuszających do myślenia i refleksji.  Przykłady kilku z nich: …

Read article
Najcenniejsza lekcja z zarządzania projektami

Jest jeden czynnik, który moim zdaniem potrafi przesądzić o powodzeniu projektu, bądź też nie. Komunikacja To dzięki niej, wiemy, co się dzieje na projekcie. To dzięki niej, możemy robić zmiany w składzie osobowym. To dzięki niej, możemy doprecyzować scope.  To ona sprawia, że rozmawiamy o problemach i szukamy rozwiązań.  Gdy rozmawiamy o tym, co się…

Read article
Inne podejście do „celów noworocznych”

Od kilku lat nie posiadam celów noworocznych — nie sprawdzały się u mnie. Uznałem, że każdy dzień jest dobry na zmianę i nie trzeba czekać z tym do tego jednego, ważnego dnia w roku. Ustalam sobie kilka tematów przewodnich, na których skupiam się w danym roku. Jak mogą one wyglądać?  Nauka Angielskiego  Jedno z najfajniejszych…

Read article
Nie marnuj czasu

U każdego z nas, doba trwa 24 h. To od nas zależy, jak ten czas wykorzystamy. Końcówka roku to dobry czas na przemyślenia.  Dlaczego tak często nam się nie udaje z postanowieniami?  Lubimy to co znane, nieznane powoduje u nas strach. Chcemy mieć rezultaty tu i teraz. Chcemy zbyt szybko i zbyt wiele rzeczy zmienić…

Read article
W jaki sposób uczycie się angielskiego?

Może ktoś z Was również ma w planach podszlifowanie angielskiego? Potrzebujecie poćwiczyć język biznesowy? Jeżeli tak, podzielę się z Wami, tym co ostatnio sprawdza się u mnie:  Preply  Moja baza do nauki. Macie tutaj możliwość wybrania osoby/nauczyciela z całego świata, sortując m.in. po cenie oraz godzinach dostępności. Przed zakupem lekcji możecie zapoznać się z „intro”,…

Read article
Co sprawia Ci szczęście w pracy?

Zastanawiałeś się kiedykolwiek czy lubisz to co robisz? Co najbardziej uszczęśliwia Cię w pracy?  Bardzo ciekawi mnie Wasza perspektywa. Podzielę się z Wami moim top 5, za co lubię bycie Project Managerem.  Częsty kontakt z ludźmi i klientami  Na początek mam dobrą wiadomość — można się tego nauczyć i polubić, szczególnie jeśli jest się introwertykiem.…

Read article
Pogadaj ze swoim PM-em

Ostatnio mieliśmy okazję świętować dzień życzliwości. To dobra okazja, aby się na chwilę zatrzymać i zastanowić, czy mógłbym dać feedback swojemu PM-owi?*  *Jeżeli nie mam PM-a, kto jest jego najbliższym odpowiednikiem? PM Ci tego nie powie, ale z chęcią się usprawni!  Feedback, z którym możesz do niego przyjść, jest dla niego jak złoto. Pozwala spojrzeć…

Read article
10 oznak, że należy na chwilę zatrzymać swoją pracę

„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” – powiedział kiedyś Albert Einstein. Jeżeli macie poczucie zapętlenia w pracy i co gorsza — towarzyszą temu negatywne odczucia, to czas na zmianę. Podpowiadam, jakie oznaki mogą was naprowadzić do takich wniosków: 1 Nie wyrabiasz się ze swoimi zadaniami w ciągu 8 h  Co gorsza,…

Read article
Kiedy ostatnio dzieliłeś się / otrzymałeś konstruktywną krytykę?

Konstruktywna krytyka, to taka, w której oprócz zwrócenia uwagi na jakiś aspekt / działanie / problem, dzielimy się również propozycją na usprawnienie tego, co zostało tej krytyce poddane. Do tematu, zainspirowała mnie piątkowa sytuacja: W pośpiechu zaparkowałem auto, zajmując kawałek chodnika. Wiedziałem, że za chwilę wrócę i będę mógł je wyrównać, ale jednak stanąłem, jak…

Read article
Jak zapanować nad zadaniami, wymagającymi naszego zaangażowania?

Wiele osób pyta się mnie, w jaki sposób panuję nad tyloma projektami / wracam zawsze z odpowiedzią / nie gubię obietnic oraz odpowiedzi. Sprawdzają się u mnie dwa podejścia: Getting Things Done – posiadanie jednego miejsca, w którym gromadzę wszystkie akcje do wykonania, które są ważne z mojego punktu widzenia. Nie trzymam tego w głowie…

Read article
Estymowanie — z czym zmagają się programiści?

Gdybym miał wytłumaczyć komuś, czym są estymacje — podszedłbym do tego w następujący sposób.  Estymacja jest niczym innym, jak określeniem w jakim czasie, uda się osiągnąć określony efekt. Osoby chcące być przy tym dokładne, zazwyczaj rozbijają sobie dane zadanie na kilka części (składowych), których suma daje nam finalny efekt. Przykładowo:  Dodanie na stronie formularza, do…

Read article
Co wspólnego mają ze sobą zasada Pareto i macierz Eisenhowera?

tl;dr skupienie się na rzeczach właściwych, może dać nam o wiele większe rezultaty.  Czasami w naszej pracy, zdarza się, że gasimy pożary a lista zadań ad hoc lub ASAP nie mają końca. Czy w takim zawirowaniu, potrafimy się na chwilę zatrzymać i zastanowić, czy na pewno działamy efektywnie? Uchwycić tzw. “big picture”? Jakie działania, mogą…

Read article
Jaki feedback dałbyś swojemu PM-owi?

Informacja zwrotna, to potężne narzędzie, na której bazie (o ile się chce) można wprowadzać usprawnienia.  W ostatnim poście: „Co wkurza Cię w Project Managerach”, udało się uzbierać sporo odpowiedzi, za co serdecznie dziękuję.  Teraz podnoszę poprzeczkę trochę wyżej. Gdyby PM wdrożył Twoją prośbę, po której Wasza współpraca lepiej by wyglądała — co byś mu doradził? …

Read article
Co wkurza Cię w Project Managerach?

Wpadłem na pomysł, żeby w komentarzach zebrać listę rzeczy, które na co dzień wkurzają Was w PM-ach. Wiecie, z założenia każdy z nas chce dobrze, ale różnie to wychodzi.  Z czasem zbiorę komentarze i przygotuję propozycje rozwiązań na sytuacje, które opiszecie, bo wierzę, że z każdym można się dogadać — trzeba tylko wiedzieć jak. 🙂 …

Read article
tasks
10 moich przemyśleń o zarządzaniu zadaniami

Zarządzanie zadaniami jest czymś, czego nauczyć może się każdy z nas. Jak to bywa, początki są trudne. Wraz ze wzrostem ilości wykonanych zadań, zaczynają pojawiać się powtarzalne schematy, które możemy stosować, tym samym upraszczając sobie zarządzanie nimi. Na bazie swojego wieloletniego doświadczenia, na różnych stanowiskach, przygotowałem kilka wniosków, które sprawdzają się w moim przypadku.  1.…

Read article
5 Why – skuteczne dochodzenie do sedna problemu

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, rozwiązywać jakiś problem, który kilkukrotnie powracał? Postawiłeś diagnozę, ale okazała się ona nieskuteczna? Być może, dostrzegłeś częściowe przyczyny problemu, ale nie jego główne źródło.  Powtarzanie pytania: Dlaczego? Metoda 5Why, zapoczątkowana przez Sakichi Toyoda, a następnie rozwinięta i doskonalona wewnątrz korporacji Toyota, może okazać się skutecznym rozwiązaniem, na dojście do źródła…

Read article
Dlaczego warto prowadzić bloga?

Pozwól, że oprę się tylko i wyłącznie na swoim doświadczeniu i przemyśleniach. Pomagasz innym Jeżeli mnie trochę lepiej znasz, to wiesz, że uwielbiam pomagać innym. To daje mi siłę i mnie napędza. Kolejnym moim talentem, jest przekazywanie informacji w zrozumiały sposób (jeżeli miałeś kontakt z osobami z IT lub studiowałeś, doskonale pewnie wiesz, że nie…

Read article
Przemyślenia Linkedin

Czy rola testera jest ważna? Bardzo często testerzy są traktowani jako ludzie gorszej kategorii, szczególnie przez programistów. Jest to bardzo smutne u niektórych pracodawców. Całe szczęście, że są jeszcze na świecie takie miejsca, gdzie wszyscy pracownicy tworzą drużynę :). Drużyna zawsze sobie pomaga i gra do jednej bramki. Oczywiście, że rola testera jest bardzo ważna.…

Read article
Czym jest Scrum?

Scrum jest frameworkiem (czyli czymś, co składa się ze struktury (szkieletu) oraz posiada jasno określony sposób, jak z tej struktury korzystać), dzięki któremu możemy poprzez efektywną współpracę w małych grupach osób, dostarczać złożone produkty o najwyższej możliwej wartości. Powstał w odpowiedzi na sposób, w jaki było wytwarzane oprogramowanie (jednak nie tylko tam, może on być…

Read article
Czym jest Agile?

Jest to zbiór zasad i wartości,  stanowiący podstawy w podejmowaniu decyzji na temat tego, w jaki sposób najlepiej wytwarzać oprogramowanie – zwany również jako manifest agile. Nie jest to metodologia, specyficzny sposób programowania czy też framework. Kiedy one powstały? W dniach 11-13 lutego 2001 roku, zebrało się 17 osób, którzy byli reprezentantami nowych metod tworzenia…

Read article
slightedge
Małe aktywności, wielkie rezultaty – metodyka Slight Edge

Czy niewielkie rzeczy, powtarzane każdego dnia mogą mieć wielkie znaczenie po upływie czasu? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, czemu jednak wykonywanie prostych rzeczy, które przybliżą nas do upragnionego celu, jest takie trudne? Odpowiedź na to pytanie, zawarł Jeef Olson w swojej książce – „The slight edge”. Rzeczy, które są łatwe do wykonania, są zarazem…

Read article
Kim jest osoba, z umiejętnościami typu T?

Źródła podają, że pojęcie umiejętności typu T istniało już na początku lat 80-tych (Johnston, D. L. (1978). Scientists Become Managers-The „T”-Shaped Man). Odnosi się ono do osoby, którą wyróżniają umiejętności wykraczające poza opis stanowiska, w której jest ekspertem. Żeby zrozumieć zestaw umiejętności typu T, musimy poznać, co składa się na umiejętności typu I, które są…

Read article
Skuteczne wyznaczanie celi – metoda SMART

Czym są SMART cele? Są to cele, które spełniają pięć założeń, dzięki czemu wzrasta prawdopodobieństwo ich wykonania. Bazują one na tym, że lepiej podzielić ambitny cel, na mniejsze kroki i skutecznie je realizować, niż wystartować z ambitnym celem i nigdy go nie osiągnąć. Według tego podejścia, cel powinien być: S Specific M Measurable A Achievable…

Read article
Test Gallupa – poznaj swoje talenty i zacznij je rozwijać

Każdy z nas, ma jakiś talent, w którym jest lepszy od innych. Jednak nie każdy z nas, skupia się nad rozwojem tych talentów, które są dominujące. Możemy małpkę nauczyć pływać, jednak to we wspinaniu będzie niepokonana. Zaczynasz rozumieć, o co mi chodzi? Test Gallupa – poznaj swoje mocne strony Jest to metoda identyfikacji wrodzonych talentów,…

Read article
Ostatnio Czytane – „Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża” Neil Fiore

Czym jest samodyscyplina? Inaczej mówiąc, to samokontrola – umiejętność kontrolowania swoich emocji i zachowań. Niektórzy z nas, mają tendencję do odkładania rzeczy na później i jedyna rzecz, która „zmusi” ich do pracy, to nadchodzący termin lub brak odwrotu. Książka, uczy nas, jak poradzić sobie z odkładaniem na później Autor, na prostym przykładzie, wyjaśnia nam, w…

Read article
Porządek z wiadomościami – filtry w Thunderbirdzie

Żyjemy w czasach, gdzie dostajemy coraz więcej wiadomości e-mail. Ich otwieranie, sprawdzanie i odpisywanie może stać się całkiem znośnym zadaniem. Zwłaszcza, że dziś z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju filtry. Część z wiadomości to spam, którego możemy się w łatwy sposób pozbyć, ale zdarzają się również e-maile z wszelkiego rodzaju potwierdzeniami, przed którymi się nie…

Read article
Co robię, aby pracować zgodnie z zasadą „Work smarter, not harder”?

Każdego dnia, podejmujemy setki decyzji – czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zastanowić, czy pracujesz mądrze? Doba ma zawsze 24 godziny i tylko od nas zależy, jak je wykorzystamy. Oto kilka rad, które stosuję, żeby pracować mądrze: – Deleguję część zadań To bardzo ważne, aby wyrzucić z siebie myślenie Zosi-samosi i oddelegować zadania, które możemy przekazać…

Read article
Co sprawiło, że nauczyłem się „widzieć kod”

Ktoś mi kiedyś powiedział, że czytanie kodu jest, jak czytanie książki – otwierasz i czytasz, linijka po linijce. Brzmi prosto prawda? W moim przypadku, tak jednak nie było. Zajęło mi sporo czasu, żeby zacząć uczyć się na błędach oraz nauczyć „czytać kod”. Ponieważ mam to już za sobą oraz zdobyłem ogromne doświadczenie w debugowaniu kodu,…

Read article
Test selera

W życiu, na każdym etapie naszego rozwoju, dostajemy wiele porad. W jaki sposób poznać, które z tych porad, są odpowiednie dla nas? Coś co działa w firmie X, niekoniecznie będzie działać w firmie Y, analogicznie jest z ludźmi. Procesy, które wdrożył Jan, niekoniecznie zadziałają dla Józefa. W jaki sposób znaleźć złoty środek i skupić się…

Read article
„Zaczynaj od dlaczego” Simon Sinek

Co łączy takich ludzi jak: bracia Wright, Wozniak i Jobs, Martin Luther King? Oni wszyscy zaczęli od DLACZEGO. Prawdziwe przywództwo, z jasnym i zrozumiałym DLACZEGO, nie tylko może porwać tłumy, ale również zagwarantuje nam lojalność – ludzie znający nasze DLACZEGO i w jakiś sposób identyfikujący się z nami, będą w stanie znieść chwilowe problemy /…

Read article
Skróty do szybszego poruszania w bashu

W zrozumieniu tego obrazka, pomogą Ci poniższe gify. CTRL + B oraz CTRL + F służą do poruszania się o jedno słowo: CTRL + F w prawo: CTRL + B w lewo:  ALT + F oraz ALT + B służą do poruszania się o jeden wyraz: ALT + F w prawo: ALT + B w…

Read article
Vim – podstawy do nauki

Vim jest jednym z najpopularniejszych edytorów tekstowych wśród czytelników Linux Journal. Posiada kilka trybów pracy (od trzech trybów „elementarnych” (NORMAL, INSERT i COMMAND-LINE/EX) do jedenastu), które niejednego początkującego programistę, wprowadziły w zakłopotanie. Można się zastanowić, co jest w tym edytorze trudnego? Otóż, nie tak łatwo z niego wyjść, jakby nam się wydawało. Takiej pomocy, szukało już ponad 1,7mln…

Read article
PHP Storm – skróty które warto znać

Podczas codziennej pracy, z pewnością każdy z nas, korzysta z jakichś skrótów. Sporządziłem już taką listę dla korzystających z Linuxa, czas najwyższy na PHP Storm. Poniższa lista, zawiera najczęściej używane skróty, z których korzystam oraz została wzbogacona o dodatkowe, które poznałem podczas przygotowywania tego materiału. ALT + 1 – otwarcie i zamknięcie okna z plikami…

Read article
Ostatnio czytane: “Potęga podświadomości” Dan Ariely

Jeśli wydaje Wam się, że zachowujecie się racjonalnie i nie poddajecie się zewnętrznym manipulacjom, to koniecznie zajrzyjcie do tej książki. Niebywale lekka lektura, przy której można z jednej strony się śmiać, a z drugiej zapłakać nad irracjonalnością własnych zachowań.   Sięgając po tę książkę i wyciągając odpowiednie wnioski, dajecie sobie szansę na zrobienie kroku do…

Read article
Platformy, z których korzystam do poprawy skillu

W pracy programisty, każde zadanie, można rozwiązać na wiele sposobów. Ważne, żeby rozwiązanie było przemyślane, bezpieczne i jak najbardziej optymalne. Skąd czerpać wiedzę i dobre praktyki programistyczne? Portal, który pewnie już wszyscy znają: Stack Overflow To tutaj, znajdziesz odpowiedzi, na nurtujące cię pytania. Nikt jeszcze nie miał takiego problemu jak Ty? Dodaj nowe zapytania, a…

Read article
Co to znaczy, że zadanie zostało wykonane?

Taski (bądź też tickety), to najczęstsze określenia na zadania, z jakimi możecie się zetknąć. Czym one tak naprawdę są? Dlaczego często się zdarza, że jest tak wiele nieporozumień, jeżeli chodzi o efekt końcowy? Pisząc te słowa, przychodzą mi do głowy memy, obrazujące co klient chciał, jak to opisał, a co naprawdę potrzebował. Biorąc pod uwagę…

Read article
Ostatnio czytane: „Jak działa Google” Eric Schmidt, Jonathan Rosenberg

Google to firma, której raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Wszyscy znają tego giganta z Doliny Krzemowej, jednak czy każdy wie, jak funkcjonuje machina tej organizacji? Na czym polega jej fenomen i dlaczego każdy chciałby tam pracować? Kim są “kreatywni geniusze”? Książka ta prowadzi nas do świata, którego wcześniej nie mogliśmy poznać. Przedstawia, jak działa Google…

Read article
Linux – komenda grep

Narzędzie służące do wyszukiwania. Składnia jest następująca: grep [-opcje] wzorzec [plik lub ścieżka] Najczęściej używane opcje: -i ignoruje wielkość liter -r wyszukuje również w sub katalogach ścieżki -l pokazuje nazwy plików, w których znajduje się pasujący wzorzec -n pokazuje linię, w której występuje szukany wzorzec -v pokazuje linie, które nie zawierają wzorca -F traktuje szukany wzorzec, jako escapowany string -E traktuje szukany wzorzec,…

Read article
Korporacja czy mała firma? Gdzie szukać pracy?

Przed tym dylematem stoi niemal każdy, zwłaszcza na początku swojej kariery na rynku pracy. Opinie są bardzo podzielone, niektórzy wolą stabilne zatrudnienie i jasny zakres obowiązków, inni szerokie spektrum zadań, ciągłe wyzwania i mnogość projektów. Kto ma rację? Tutaj odpowiedź będzie bardzo dyplomatyczna – “To zależy”. Na początek przyjrzyjmy się kilku wadom i zaletom obu…

Read article
Skuteczne odświeżanie hostów w Chromie

Korzystając z hostów, czasami zdarza się, że nasze zmiany nie działają, pomimo zapisania i częstego odświeżania. Dzieje się tak, ponieważ są one „zapamiętywane” w host cache chroma. Istnieje jednak sposób, na odświeżenie ich, bez wyłączania przeglądarki, czy też resetowania komputera. 1. W przeglądarkę wpisujemy: chrome://net-internals/#sockets 2. Klikamy: Flush socket pools Dzięki temu zabiegowi, nasze hosty zostaną…

Read article
Ciemne strony programowania…

Zawód programisty od wielu lat wiedzie prym na rynku pracy. Kojarzy się z zatrudnieniem w dużych firmach technologicznych, dobrymi zarobkami, benefitami, przywilejami, tajną i pożądaną wiedzą. Wszystko to brzmi bardzo kolorowo, warto jednak uzmysłowić sobie, że kodowanie, niesie za sobą także kilka wad… Po pierwsze – wielogodzinne spędzanie czasu przed komputerem. Nie ukrywajmy – nie…

Read article
Zasada 2 minut

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o zasadzie 2 minut, to dziś jest dobry moment, aby to nadrobić. Zwłaszcza jeżeli należycie do osób, które lubią odkładać wszystko na później, mają problem z trzymaniem się porządku i wywiązywaniem z wielu działań. Pierwszy raz, spotkałem się z tą zasadą 2 lata temu, podczas czytania książki Davida Allena – “Getting…

Read article
Prawo autorskie w pracy programisty

Dziś czas poruszyć temat, który wielu osobom może wydać się wyjątkowo nudny, jednak uważam, że każdy programista powinien się z nim zapoznać. Mowa o prawach autorskich w pracy programisty. W ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w rozdziale 7 zawarte zostały regulacje dotyczące programów komputerowych. Niestety, są one…

Read article
Jakie cechy charakteru, cenione są u programisty?

Bez zbędnego wstępu zajmijmy się dziś cechami, które moim zdaniem powinien posiadać każdy programista. Cierpliwość – to dzięki niej jesteśmy w stanie poszukiwać działających rozwiązań, szukać przyczyn występowania błędów oraz nie poddawać się w tym, co robimy. Dokładność – jest to jedna z najważniejszych, moim zdaniem, cech. Dzięki niej jesteśmy w stanie stwierdzić, czy ktoś…

Read article
Szyfrowanie wiadomości w Mozilla Thunderbird

W celu szyfrowania i odbierania zaszyfrowanych wiadomości musimy zainstalować dodatek o nazwie Enigmail. W tym celu wchodzimy w ustawienia poczty (trzy kreski po prawej stronie) i wybieramy Dodatki: Wybieramy Wtyczki i po prawej stronie w wyszukiwarce wpisujemy enigmail: Wybieramy Enigmail i klikamy zainstaluj: W momencie, gdy instalator wykryje że nie posiadamy oprogramowania do generowania kluczy gpg, zaproponuje…

Read article
Czym jest dla mnie work-life balance?

Równowaga pomiędzy życiem, a pracą, staje się coraz częstszym tematem. Work life-balance w życiu jest jak najbardziej potrzebny, ale gdy zaczniemy pasję przekształcać w pracę, nie będziemy musieli szukać takiej równowagi. Wiele ludzi zawsze na coś czeka, licząc, że jak to coś zdobędą, to ich życie się zmieni. Oczekujemy do emerytury, bo myślimy, że wtedy…

Read article
Jak odblokować swoją kreatywność?

Podobno każdy z nas jest artystą, lecz nie każdy ma odwagę tworzyć. Programiści bardzo często muszą walczyć ze stereotypami dotyczącymi ich wizerunku, który według powszechnej opinii niewiele ma wspólnego z kreatywnością. Jeśli sam uważasz się za osobę, której potencjał twórczy zatrzymał się gdzieś na lekcji plastyki w podstawówce, to najwyższy czas to zmienić. Jak odblokować…

Read article
Moja własna poczta na Gmailu za pomocą G Suite

Każdy właściciel domeny, może skonfigurować własną pocztę. Coraz więcej małych firm/agencji, korzysta z rozwiązania oferowanego przez G Suite. Za pomocą tego rozwiązania, można logować się na własną pocztę, przy pomocy identycznego sposobu, jak robimy to w przypadku Gmaila. W jaki sposób to skonfigurować? Wchodzimy na stronę G Suite. Zakładamy konto (klikamy rozpocznij, w prawym górnym…

Read article
Przydatne sztuczki w terminalu Linuxa

Przygotowując materiał o szukaniu w plikach, w terminalu natknąłem się na bardzo prosty skrót, którego nie znałem. Zacząłem się zastanawiać, czy jest więcej takich przydatnych rzeczy, o których nie każdy wie. Spędziłem kilka godzin na poszukiwaniu i testowaniu. Tak o to powstał ten artykuł. Przed Wami kilkanaście komend i skrótów, które ułatwiają pracę, czyli Linuxowe sztuczki. Szybkie…

Read article
Kobiety w branżach technologicznych

Uczęszczając na zajęcia ścisłe i technologiczne, czy to w szkole, czy na studiach, od zawsze spotykałem się z małą frekwencją kobiet. Zupełnie inaczej wyglądało to u kolegów, na kierunkach humanistycznych. Na szczęście, z roku na rok, coraz więcej kobiet decyduje się wiązać swoją przyszłość z nowymi technologiami. Powstaje wiele inicjatyw, tworzonych przez kobiety dla kobiet,…

Read article
Niekonwencjonalne sposoby szukania pracy lub pracownika

Na rynku IT obecnie brakuje ponad pięćdziesiąt tysięcy pracowników, liczba ta z roku na rok powiększa się o kilka procent. Pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. W jaki sposób ze znalezieniem pracy, radzą sobie pracownicy, a jakie metody wybierają pracodawcy? Sprawdźmy… Sposoby pracodawców 1. Kampanie billboardowe Jedna z Wrocławskich firm, pod koniec…

Read article
Budowanie własnej marki osobistej w branży technologicznej

Czym jest marka osobista? Każdy z nas ma „jakąś” markę osobistą. Budujemy ją na relacjach międzyludzkich przez wiele lat naszego życia. Mówi się, że Marka osobista to to, co ludzie mówią o tobie, kiedy nie ma cię w pokoju. A co za tym idzie? Należy zrobić wszystko, aby mówili o nas jak najlepiej. Trzeba też…

Read article
Nietypowe pytania rekrutacyjne

Z pewnością wielokrotnie słyszeliście o pytaniach rekrutacyjnych, które owiane legendą budzą zaciekawienie, ale też grozę wśród wielu osób. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. W dzisiejszym poście postaram się przybliżyć Wam ten temat i rozwiać wszelkie wątpliwości. Co to w ogóle znaczy, że pytanie jest nietypowe? Pytaniem nietypowym, według mnie, możemy…

Read article
Runmageddon – wolontariat

Ostatni mój wolontariat miał miejsce w 2016 roku. Tym razem było to zupełnie coś innego – bieg z przeszkodami. Po wspaniałych doświadczeniach w biegu Survival Race, zapragnąłem poznać, jak wygląda organizacja jednego z największych biegów w Europie – Runmageddonu. O zaletach oraz moich początkach w wolontariacie pisałem w tym poście. Cel: poznać jak powstaje Runmageddon…

Read article
Dobre praktyki programisty

To, co zdobywamy z czasem podczas programowania, to wiedza. Każdy z nas kiedyś był początkującym i każdego dnia stawał się coraz lepszy, ucząc się na swoich lub czyiś błędach. Podobno ekspertem nazywa się osobę, która popełniła wszelkie możliwe błędy w swojej dziedzinie. Oczywiście, nikt nie jest idealny i każdy popełnia błędy. Dobre praktyki, są zbiorem…

Read article
Czy wolontariat ma sens?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zacznijmy od podstaw… Czym tak naprawdę jest wolontariat? Z pomocą przychodzi nam oczywiście wikipedia: Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Wielu osobom wolontariat kojarzy się z robieniem czegoś za darmo i nie widzą w tym sensu. Nie dostrzegają oni wartości, które taka praca…

Read article
Narzędzie deweloperskie na przykładzie Chrome

Podczas naszej codziennej pracy, zdarza się często, że chcemy coś przetestować lub poprawić. Nanoszenie poprawek w kodzie i każdorazowe odświeżanie jest mało efektywne. W jaki sposób sprawdzić dane wysyłane do innej strony? Czy w łatwy sposób mogę powtórzyć wysyłane żądanie? Z pomocą przychodzi nam narzędzie deweloperskie. Czym jest narzędzie deweloperskie ? Jest to wbudowane narzędzie…

Read article
Rodzaje odpowiedzi serwera

Oddając kurtkę w szatni na studiach, trafiłem na numer 404. Z czym Wam kojarzy się ta cyfra? Ja miałem tylko jedno skojarzenie: 404 – Page Not Found. Zainspirowało mnie to, do zapoznania się ze wszystkimi możliwymi komunikatami i zostawienia krótkiej notki dla potomnych. 404 – skąd to się bierze? Podczas wchodzenia na stronę, odpytujemy poprzez…

Read article
Pierwszy bieg OCR

Jak wyglądał mój pierwszy bieg OCR? Pobudka godzina 6.20. Szybkie śniadanie, pakowanie niezbędnych rzeczy i ruszamy z ekipą kibicującą (współlokatorzy) na miejsce biegu. Przed wejściem do auta, dochodzi do mnie jak jest zimno i co ja w ogóle planuje zrobić 🤔. Po drodze, wjeżdżamy na zły zjazd na autostradę, w skutek czego jedziemy na Łódź…

Read article
O początkach z biegami OCR i przełamywaniu własnych słabości.

Odkąd tylko pamiętam, udział w takim wydarzeniu był moim marzeniem. Rok 2014 był w moim życiu bardzo przełomowym. Zacząłem podejmować bardzo dużo decyzji, wychodzić ze strefy komfortu, udawadniać sobie, że wiele rzeczy jednak potrafię. Pierwszy bieg. w którym miałem przyjemność uczestniczyć, był w Gdyni, na Survival Race. Wszystko dzięki temu, że w styczniu 2015 roku,…

Read article
Postman – obowiązkowy dodatek każdego developera

Przyszedł również i na mnie taki moment, że do napisania miałem API. W pierwszej chwili nie miałem pojęcia, co mam konkretnie zrobić. Pomyślałem, ok zrobię to. Tylko czym jest to API?  Z pomocą przychodzi nam oczywiście Wikipedia: API – Application Programming Interface – interfejs programistyczny aplikacji, czyli w skrócie: sposób w jaki komunikuje się jedno urządzenie…

Read article
Zarządzanie hasłami

Używanie jednego uniwersalnego hasła do wielu serwisów, nie jest dobrym pomysłem. Wymyślanie nowych, trudnych haseł i ich zapamiętywanie jest jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Czasy, gdy spisywało się wszystko na kartce, odeszły w zapomnienie. Passwords are like underwear: you don’t let people see it, you should change it very often, and you shouldn’t share it with strangers. Chris…

Read article
Od czego zacząłem, ucząc się języka PHP?

Pierwszą styczność z programowaniem miałem już w liceum, ale jakoś za bardzo mnie to nie wciągnęło. Pierwszy język jaki poznałem, był to C++. Pozwolił mi on na poznanie podstaw, które w większości języków są identyczne. Później były studia i kolejne języki: pascal, C, C++. Jak to się stało, że wybrałem właśnie PHP? Znalazłem interesujące ogłoszenie…

Read article
Dlaczego wybrałem programowanie?

Od zawsze chciałem spróbować swoich sił w tym zawodzie, dużo osób odradzało mi pójście tym kierunkiem. „Będziesz długo siedział przed komputerem” – mówili, jednak ja lubię wyzwania i robić rzeczy wbrew innym.

Read article
Czym jest SOLID ?

Jest to skrót od zbioru pięciu podstawowych założeń programowania obiektowego, które warto znać i stosować: Single responsibility principle: "A class should have one and only one reason to change, meaning that a class should have only one job." Open-closed principle: "Objects or entities should be open for extension, but closed for modification." Liskov subsitution principle:…

Read article
Działanie .gitignore oraz exclude.

Te dwa pliki, służą do ignorowania plików, podczas dodawania do repozytorium. W folderze w którym mamy gita, przechodzimy do pliku exclude: cd /.git/info i otwieramy plik exclude, a następnie dodajemy pliki, które chcemy ignorować. W naszym przypadku, chcemy aby adminer.php nie dodawał się za każdym razem na serwerze, oraz żeby nie dodawały się pliki projektowe…

Read article
Interfejsy

Czym jest interfejs? Jest to zbiór nazw operacji(metod), które są pozbawione implementacji. Może również posiadać stałe. Wszystkie metody zawarte w interfejsie muszą być PUBLICZNE oraz muszą zostać nadpisane w klasach pochodnych. Oznacza to, że nasz plik, będzie zawierał tylko i wyłącznie nazwy metod i przekazywane argumenty, bez żadnej logiki. Do danej klasy możemy implementować dowolną…

Read article
Magiczne metody

Ostatnio przygotowując artykuł dla kolegi, na temat obiektowości, dowiedziałem się, że już rozumie większość rzeczy i z chęcią dowiedziałby się czegoś o magicznych metodach i interfejsach. Co prawda słyszałem już o nich, ale nigdy nie zagłębiałem się w tym temacie. Postanowiłem poświęcić parę godzin w tygodniu na edukację, zrobiłem kilka przykładów i przełożyłem to na…

Read article
Dostęp do admina chroniony ciastkiem

W poprzednim wpisie opowiedziałem czym są ciastka i jak możemy nimi zarządzać. Dzisiaj chciałbym pokazać łatwy sposób na zabezpieczenie dostępu do panelu admina za pomocą ciastka. Dlaczego to jest użyteczne i takie ważne? Dzięki ustawieniu ciastka, mamy dodatkową ochronę, że nasze hasło i login nie zostaną złamane. W większości stron opartych na WordPressie, wystarczy tylko wpisanie…

Read article
EditThisCookie – przydatny dodatek każdego developera

Każdy z nas słyszał o ciasteczkach, ale czym one naprawde są? Cookie’s, jest to mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. W łatwy sposób, możemy ustawić takie rzeczy jak język na stronie, możemy zarządzać paginacją czy też zabezpieczyć niektóre treści, przed niepowołanym…

Read article
Instalacja ulubionego motywu

Sam pomysł na bloga nie wystarczy, trzeba również zadbać o odpowiedni wygląd. Swój blog oparłem na motywie Activello. W tym celu, WordPress wychodzi nam z pomocą i oferuje mnóstwo gotowych templatek. Możemy je znaleźć pod tym adresem: motywy. Wybrałem motyw, co dalej? Musimy go wgrać na serwer. Możemy to zrobić w następujący sposób: logujemy się…

Read article
Ustawianie wirtualnych hostów

Czy wirtualne hosty są nam potrzebne? Jeżeli chcemy, żeby domena kierowała bezpośrednio na dany folder, w tym celu musimy ustawić wirtualny host. Wirtualny host, pozwala nam, na jednej maszynie(serwerze), mieć kilka domen. W celu ustawienia wirtualnego hosta, musimy udać się do: cd /etc/apache2/sites-available w pliku 'deafult’, mamy pokazane, jak mogą wyglądać przykładowe ustawienia dla naszej domeny.…

Read article
Ustawianie domeny na bloga

Gdy już zakupiliśmy domenę, wchodząc na jej stronę, może nam się ukazać podobny widok: Naszym celem jest przekierowanie naszej domeny, żeby wskazywała na nasz serwer, a dokładniej na folder w którym mamy zainstalowanego WordPressa. W tym celu, musimy wykonać następujące kroki: Ustawienie domeny, żeby wskazywała na nasz serwer Po zalogowaniu się do naszego panelu: Udajemy…

Read article
Jak założyć bloga?

Jak założyć bloga? Metoda jest bardzo prosta, trzeba usiąść i zacząć to robić. Nie wszystko będzie z początku doskonałe. Ubogi edytor, podstawowy szablon, brak dodatków. Wszystko z czasem jesteśmy w stanie jednak rozbudować. „Done Is Better Than Perfect” W tym poście, chciałbym się skupić na zakładaniu bloga na WordPressie. Dlaczego WordPress? Nigdy nie miałem z…

Read article
Pierwszy post na blogu

Jak napisać pierwszy post? Można go zacząć np. tak: Cześć, mam na imię Mateusz. Zaczynam swoją przygodę z programowaniem i codziennie dużo się uczę. Bardzo długo się zastanawiałem, czy założyć tego bloga. Ponieważ samo myślenie, nie powoduje działania, zabrałem się do pracy i mogę podzielić się z Tobą pierwszym postem. Blog ten nie jest idealny, dużo…

Read article