Dlaczego wybrałem programowanie?

Od zawsze chciałem spróbować swoich sił w tym zawodzie, dużo osób odradzało mi pójście tym kierunkiem. „Będziesz długo siedział przed komputerem” – mówili, jednak ja lubię wyzwania i robić rzeczy wbrew innym.

Dużo osób zastanawia się, co chciałoby w życiu robić.

Od zawsze wiedziałem, że humanistą nie zostanę. Pierwszą poważną decyzję podjąłem pod koniec gimnazjum, wybierając liceum o profilu mat-inf. Dlaczego takie? Nigdy nie lubiłem chodzić na łatwiznę, lubiłem rozwiązywać różnego rodzaju zagadki i szukać odpowiedzi na skomplikowane pytania.

Następnie były studia – informatyka stosowana, które trwają do dzisiaj…

Czego nauczyłem się na studiach?

  • Bardzo dużo wiedzy teoretycznej, która w niewielkim stopniu przydała mi się w zawodzie.
  • Pisać bardzo długie i skomplikowane raporty z pracowni fizycznej i elektronicznej. Czy naprawdę było mi to potrzebne?
  • Nie zawsze rzeczy, które znajdują się w książkach/dodatkowych materiałach są poprawne, pomimo pisania poprawnych odpowiedzi na egzaminach i kolokwiach, to prowadzący wie lepiej i ma zawsze rację.

Co chciałbym wiedzieć przed studiami?

  • Znalezienie praktyk/stażu, a później pracy w niestandardowych godzinach po zajęciach, ale w zawodzie, jest świetnym pomysłem.
  • Studia nie są potrzebne do pracy w zawodzie jako programisty. Owszem są ważne, ale nie są najważniejsze.
  • Chęć nauki oraz zaangażowanie w to co się robi są świetnymi cechami.

 

Ostatnio zostałem zapytany, czy polecam ten zawód. Wszyscy doskonale wiedzą, że IT bardzo mocno się rozwija i jest to bardzo przyszłościowy kierunek. Jednak osoby pytające o to, nie miały za dużo doświadczenia w programowaniu.

Zacząłem się zastanawiać:

co jako Junior Web Developer, programujący w języku PHP, chciałbym wiedzieć na starcie?

Ponieważ moje początki nie były łatwe, popełniałem dużo błędów oraz wielu rzeczy nie wiedziałem, postanowiłem przygotować zbiór podstaw, które warto znać chcąc zacząć przygodę w tym zawodzie oraz porady, jakich błędów nie popełniać.

Zabieram się do pracy, pierwszy post już niebawem !

 

 

Facebook
LinkedIn