Platformy, z których korzystam do poprawy skillu

W pracy programisty, każde zadanie, można rozwiązać na wiele sposobów. Ważne, żeby rozwiązanie było przemyślane, bezpieczne i jak najbardziej optymalne. Skąd czerpać wiedzę i dobre praktyki programistyczne?

Portal, który pewnie już wszyscy znają:

Stack Overflow

To tutaj, znajdziesz odpowiedzi, na nurtujące cię pytania. Nikt jeszcze nie miał takiego problemu jak Ty? Dodaj nowe zapytania, a zaledwie w kilka minut, dostaniesz pierwsze sugestie, naprowadzające cię na rozwiązanie. Jest to jeden z prostszych sposobów, korzystania z tego serwisu – dodawanie i szukanie rozwiązań. Polecam natomiast, dołączyć do tej ogromnej społeczności i znaleźć się po drugiej stronie, zostać osobą pomagającą. Dzięki takiemu podejściu, jesteśmy na bieżąco z tym, co się dzieje na rynku. Uczymy się pomagać i poszerzamy naszą wiedzę programistyczną. Zainteresował cię jakiś temat, ale nikt jeszcze nie dodał odpowiedzi? Sprawdź za jakiś czas i bądź bogatszy o nowe, bezcenne doświadczenie. Nawet się nie spodziewasz, jak szybko może Ci się przydać w pracy ;).

Odkrycie, tego roku:

Code Wars

Idea tego serwisu jest prosta. Każde zadanie, posiada testy jednostkowe, sprawdzające, czy dla podanych parametrów, funkcja zwróci odpowiedni wynik. Jeżeli, Twoje rozwiązanie przejdzie testy jednostkowe, zdobywasz punkty i odblokowujesz kolejne etapy, które umożliwiają ci rozwiązywać jeszcze trudniejsze zadania. Co to jednak ma wspólnego, ze zdobywaniem wiedzy? Po rozwiązaniu każdego zadania, masz możliwość zobaczenia rozwiązań innych użytkowników, w kolejności, od najlepszego (wybieranego poprzez głosowanie użytkowników). Z każdym rozwiązanym zadaniem, zazwyczaj dowiadujesz się, że można to było zrobić o wiele prościej. Zdobywasz doświadczenie i ćwiczysz rozwiązywanie nietypowych zadań, które są świetną rozrywką po pracy (zastanawiałeś się kiedyś, jak bardzo podskoczyłby Twój skill, gdybyś znalazł godzinę każdego dnia na takie rozwiązywanie zadań)?

Przykładowo: Napisz funkcję, która zwróci factorial z liczby (np. dla liczby 5, będzie to 1*2*3*4*5, czyli 120).

Istnieje wiele poprawnych rozwiązań, jednak czy wpadłbyś na rozwiązanie takie jak ja?

function FirstFactorial($num) {
    $numbersArray = range(1, $num);
    return array_product($numbersArray);  
}

Jeżeli Twoja odpowiedź brzmiała nie, to znak, że warto od czasu do czasu, zajrzeć na tego typu portale. Jak widzisz, każdy z nas myśli inaczej i warto poznawać inne rozwiązania tych samych problemów.

Mógłbym wymienić więcej tego typu portali, ale w mojej opinii – mniej znaczy więcej. Na mojej liście, w chwili obecnej, są to top dwa portale, z których zarówno czerpię wiedzę, jak i dziele się gotowymi rozwiązaniami. A Ty drogi czytelniku, bądź czytelniczko, w jaki sposób, rozwijasz swój programistyczny skill?

Facebook
LinkedIn