Podobno każdy z nas jest artystą, lecz nie każdy ma odwagę tworzyć. Programiści bardzo często muszą walczyć ze stereotypami dotyczącymi ich wizerunku, który według powszechnej opinii niewiele ma wspólnego z kreatywnością. Jeśli sam uważasz się za osobę, której potencjał twórczy zatrzymał się gdzieś na lekcji plastyki w podstawówce, to najwyższy czas to zmienić. Jak odblokować swoją kreatywność?
1. Wyjdź ze strefy komfortu
Komfort to pułapka dla kreatywności. Rutyna jest wygodna, ale nie sprzyja twórczości. Zacznij od podejmowania drobnych wyzwań, niewygodne sytuacje wydobędą z ciebie to, co najlepsze i pobudzą do działania. Czynności, które zazwyczaj robisz w określony sposób, tym razem zrób inaczej. Wróć do domu zupełnie inną drogą niż zazwyczaj, wypożycz na jeden dzień hulajnogę lub zacznij pisać lewą ręką.
2. Nie słuchaj innych
Przede wszystkim – nie daj sobie wmówić, że nie stać cię na kreatywność. Być może do tej pory się nią nie wykazywałeś, ale tym razem potraktuj to jako wyzwanie. Udowodnij innym, że każdy może być artystą.
3. Przechowuj swoje pomysły
Notuj każdy pomysł, który przychodzi Ci do głowy. Nawet te z niczym nie związane i przychodzące w nieoczekiwanych momentach – w trakcie filmu w kinie, pod prysznicem, podczas spaceru z psem lub spania. Pomysł może stworzyć inny pomysł, ale tylko pod warunkiem, że go nie zapomnisz ;).
4. Inspiruj się
Lecz tylko pod warunkiem, że doprowadzi Cię to do własnego, twórczego pomysłu. Można łatwo wpaść w pułapkę i zamiast tworzyć coś nowego, powielić pomysły innych osób. Aby tego uniknąć zapisuj co cię zainspirowało, z ciekawych słów zrób mapę myśli (o niej zaraz ;)) i kreuj własne rozwiązania.
5. Mind mapping – mapowanie myśli
Jest to szczególny rodzaj notowania, mający zwiększać efektywność pracy i zapamiętywania. Do tworzenia map używa się rysunków i krótkich haseł (takie mapy często przypominają ośmiornicę o niezliczonej liczbie rozgałęzionych macek). Mapa powinna być przejrzysta, kolorowa, mieć naniesione kształty lub symbole, zwracająca uwagę na najważniejsze rzeczy dla jej twórcy. Dwie kluczowe zalety takich map, to wykorzystanie najważniejszych w danym temacie słów i skojarzeń oraz atrakcyjność wizualna. Dzięki temu lepiej przyswajamy, analizujemy i dochodzimy do wniosków i świetnych pomysłów.
6. Metoda 6 kapeluszy
Idea tej metody polega na przyjęciu określonego stanowiska w jakiejś sprawie i na określony czas. Dzięki temu nie przywiązujemy się na udowadnianiu swoich racji, a na wymyślaniu argumentów do danej roli. Możemy ustawić sobie czas, w którym odgrywamy daną postać (perspektywę) – np. 1 minuta. Następnie zmieniamy kapelusz. Taka metoda powoduje, że w kontrolowany sposób narzucamy sobie wysiłek twórczy, bo w każdym kapeluszu myślimy inaczej.
Kapelusz Czerwony – emocje
Kapelusz Biały – obiektywizm
Kapelusz Czarny – pesymizm
Kapelusz Żółty – optymizm
Kapelusz Zielony – możliwości
Kapelusz Niebieski – organizacja
7. Spisanie 10 pomysłów na dowolną rzecz
Wymyślenie pierwszych początkowych pomysłów, nie będzie dużym problemem. Zabawa zaczyna się przy kolejnych. Zapisywanie tych pomysłów w notesie, będzie świetnym rozwiązaniem, do którego możesz zawsze wrócić.
Przykładowo, dziesięć pomysłów na zostanie lepszym programistą:
– sprawdzanie kodu i rzeczy powiązanych przed oddaniem,
– wzięcie udziału w projekcie „open source”
– założenie konta na StackOverflow i pomaganie innym rozwiązywać problemy
– założenie bloga, w celu nauki przekazywania informacji innym
– rozwiązywanie zadań w ramach Codewars
etc…
A Wy macie swoje sposoby na pobudzenie kreatywności? Chętnie dowiemy się jak ma się ta kwestia u Was.