„Zaczynaj od dlaczego” Simon Sinek

Co łączy takich ludzi jak: bracia Wright, Wozniak i Jobs, Martin Luther King?
Oni wszyscy zaczęli od DLACZEGO.

Prawdziwe przywództwo, z jasnym i zrozumiałym DLACZEGO, nie tylko może porwać tłumy, ale również zagwarantuje nam lojalność – ludzie znający nasze DLACZEGO i w jakiś sposób
identyfikujący się z nami, będą w stanie znieść chwilowe problemy / kryzysy, odrzucą lepiej płatną pracę, ponieważ podświadomie będą wiedzieć, że miejsce, do którego zmierzamy jest tego warte i spójne z ich wewnętrznymi przekonaniami.

Większość firm, próbując nas do siebie przekonać / sprzedać nam jakiś produkt, zaczyna od:

CO – firmy wiedzą w czym są dobre i co tak naprawdę nam oferują. Opowiadają nam, czym jest ten produkt.

JAK – wiedzą również, JAK robią to, CO nam oferują.

DLACZEGO – zazwyczaj w tym momencie, próbują nas przekonać, co ich wyróżnia od konkurencji. Tylko nieliczni, powiedzą nam jaki jest ich cel lub przekonanie. DLACZEGO robią to co robią i powtarzają to każdego dnia.

Te trzy aspekty, autor nazywa złotym kręgiem.

Najwięksi liderzy, inspirujące firmy swoim działaniem przekazują nam DLACZEGO
tym się zajmują, JAK to robią oraz czym jest to CO, które nam oferują.

Ludzie nie kupują tego CO robimy, tylko DLACZEGO to robimy.

Można posłużyć się tutaj świetnym przykładem z książki:
Wyobraź sobie sytuację, gdzie Brad zaprasza dziewczynę, która mu się spodobała na randkę. Właśnie zasiadł do stołu i zaczyna mówić:

„Jestem niezmiernie bogaty, mam duży dom i jeżdżę pięknym samochodem. Znam mnóstwo sławnych ludzi. Często występuję w telewizji i dobrze się tam prezentuję. Naprawdę powodzi mi się bardzo dobrze.”

Czy po takim przedstawieniu, ma szansę na kolejną randkę?
Z pewnością stracił swoją szansę, na zrobienie pierwszego dobrego wrażenia. Mógłby również swoje przedstawienie zacząć od DLACZEGO:

„Wiesz, co uwielbiam w swoim życiu? Wstawać codziennie rano, żeby robić to, co lubię. Inspiruję ludzi do robienia rzeczy, które ich inspirują. Czy może być coś wspanialszego? Najcudowniejsze w tym jest odkrywanie rozmaitych sposobów, jakimi można ten cel osiągnąć. To jest naprawdę niesamowite. I możesz mi wierzyć albo nie, ale ta praca daje mi całkiem niezłe dochody. Kupiłem już duży dom i piękny samochód. Dzięki niej poznałem też wielu sławnych ludzi i często występuję w telewizji. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę robić coś, co lubię, i jeszcze nieźle na tym zarabiać.”

Widzisz już schemat działania najlepszych? Zaczynają od DLACZEGO, później przechodzą do JAK, a na końcu opowiadają nam CO jest tego rezultatem.

Ja już znam swoje DLACZEGO, a jak jest z Twoim?

Facebook
LinkedIn