Jak to się stało, że z Dewelopera stałem się Project Managerem?

Praktycznie na każdej rozmowie rekrutacyjnej, w której brałem udział na początku roku padało właśnie takie pytanie. A więc oto moja historia: Wszystko zaczęło się od testu Gallupa (opisywałem go szerzej, w tym artykule). Wykonałem go ponieważ w mojej głowie od jakiegoś czasu krążyło pytanie: co chcę dalej robić w życiu? Programowanie było fajne i w pewnym stopniu się w nim spełniałem, jednak było kilka ale:

– czegoś mi brakowało, ale nie wiedziałem czego

– dalsze siedzienie przy komputerze po pracy i rozwój w tym kierunku, przychodził mi mega ciężko

– bardziej ciągnęło mnie do rozwoju poza komputerem tj. spotkania, szkolenia, książki

– ciągneło mnie do mocniejszego kontaktu z ludźmi

Część osób która mnie dłużej zna, wie, że uwielbiałem wolontariat: mogłem tam spędzać masę godzin – pomagałem innym i miałem duży kontakt z ludźmi; mocno cieszyło mnie to, że moja praca sprawia radość innym.

Poskładanie klocków w całość

Zastanowisz się pewnie, co to ma wspólnego z moją ścieżką kariery. To właśnie na przykładzie wolontariatu odkryłem, jak to się działo, że mogłem poświęcać X godzin, zazwyczaj za darmo, nawet w weekendy i godziny wieczorne – świetnie się przy tym bawiąc i mając poczucie spełnienia.

W odkryciu tego, pomógł mi wynik testu Gallupa (w skrócie, opisuje on 34 cechy osobowości, które warto rozwijać, skupiając się na pięciu dominujących). Tak o to, prezentują się moje cechy dominujące:

1. Indywidualizacja – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Indywidualizacji, są zaintrygowane niepowtarzalnością każdej osoby. Posiadają dar zrozumienia, dlaczego ludzie, którzy różnią się od siebie, potrafią wspólnie wydajnie pracować.

2. Bliskość – osobom, które szczególnie wyróżnia cecha Bliskości, sprawiają radość bliskie relacje z innymi. Czerpią głęboką satysfakcję, pracując z przyjaciółmi nad osiągnięciem jakiegoś celu.

3. Rozwijanie Innych – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Rozwijania innych, rozpoznają i wspierają potencjał, który tkwi w ludziach. Dostrzegają każdą oznakę rozwoju i czerpią z nich satysfakcję.

4. Naprawianie – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Naprawiania, dobrze radzą sobie z problemami. Są skuteczne w znajdowaniu odpowiedzi na pytanie, co nie działa i jak to naprawić.

5. Uczenie się – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Uczenia się, mają silne pragnienie nauki i ciągłego doskonalenia siebie. Bardziej ekscytuje je sam proces uczenia się niż jego rezultaty.

Jak widać, w moim przypadku, to właśnie na wolontariacie mogłem zaadresować 5 moich mocnych stron, i właśnie dlatego lubiłem tak bardzo to zajęcie.

Kolejne ścieżki kariery

Gdy już poznałem swoje mocne strony, zacząłem szukać stanowiska, w którym będę mógł się w 100% realizować. Nie musiałem zmieniać miejsca pracy, ponieważ firma, w której wówczas pracowałem dała mi możliwość przebranżowienia. Uważam jednak, że warto rozważyć zmianę miejsca pracy chcąc podążać za nową ścieżką kariery, bo z perspektywy czasu wiem, że to rozwój i poczucie spełnienia są najważniejsze.

Tak oto, zostałem Scrum Masterem:
– wykorzystywałem swoje umiejętności miękkie
– rozwiązywałem problemy
– pomagałem zespołowi i spędzałem z Nim więcej czasu
– dużo się uczyłem
– miałem mocniejszy kontakt z klientem

Z czasem, pojawiła się kolejna okazja – zostanie Project Managerem, z której również skorzystałem i trwa ona do dzisiaj.

Dzięki takiemu podejściu, mogę realizować się w pełni:
– w dalszym ciągu wykorzystuję skill Scrum Mastera (ciężko być 100% SM, jeżeli firma w której pracujesz, nie jest produktowa tj. nie ma własnego produktu, nad którego rozwijaniem się skupia)
– pomagam zespołom osiągać sukces
– dbam o projekty, kontakt z klientem i jego zadowolenie
– po godzinach, czerpię wiedzę z literatury oraz doświadczenia innych (clubhouse)

Wynikiem mojej pracy, są tak naprawdę: zadowolenie zespołu, klienta, organizacji oraz poszczególnych osób, z którymi mam kontakt. To właśnie po nich, jestem w stanie ocenić, czy idzie mi dobrze, czy którymiś aspektami muszę się mocniej zaopiekować.

Taka jest moja historia, ale niekoniecznie musi się ona sprawdzić w Twoim przypadku:
– szukaj tego, co sprawia Ci radość
– staraj się testować i łapać okazje
– znajdź miejsce, w którym będziesz mógł się realizować
– nie bój się próbować

Facebook
LinkedIn