Dlaczego warto prowadzić bloga?

Pozwól, że oprę się tylko i wyłącznie na swoim doświadczeniu i przemyśleniach.

Pomagasz innym

Jeżeli mnie trochę lepiej znasz, to wiesz, że uwielbiam pomagać innym. To daje mi siłę i mnie napędza. Kolejnym moim talentem, jest przekazywanie informacji w zrozumiały sposób (jeżeli miałeś kontakt z osobami z IT lub studiowałeś, doskonale pewnie wiesz, że nie każdy potrafi zrozumiale tłumaczyć). Dodatkowo, nawet jeżeli danego posta przeczyta tylko jedna osoba i cokolwiek z niego wyniesie, sprawi mi to niesamowitą radość. Dzięki temu, blog ten dalej żyje i żyć będzie – a już niedługo, pojawi się coraz więcej nowych postów.

Żeby wytłumaczyć coś innym, najpierw sam musisz to pojąć

Wiąże się to zazwyczaj, z jakimś dodatkowym reasearchem, zapoznaniem się z książkami, poukładaniem sobie wszystkiego w głowie i przelaniem tego na papier. W moim przypadku, często było to tworzenie gifów, pokazujących jak działają różne skróty. Innym razem, stworzenie jakiegoś fragmentu kodu opisującego działanie. W przypadkach niezwiązanych z kodem – parafrazowanie i opisywanie czegoś, w zrozumiały sposób i po mojemu.

W każdym z takich przypadków, czytasz to co stworzyłeś i zastanawiasz się, czy:
– prościej się nie da
– czy jest to zrozumiałe
– czy będzie mieć to wartość dla drugiej osoby

Dopiero po spełnieniu tych punktów, post zostaje publikowany.

Wiedza nieużywana, zostanie zapomniana

Kojarzysz to stwierdzenie, prawda? Jeżeli czegoś nie stosuję w praktyce, często wiedza z dowolnej dziedziny mi umyka. Doskonale widzę to na podstawie książek – jeśli zapytasz się mnie po X czasie, o czym był dany tytuł, odpowiem bardzo ogólnie. Ciężko będzie mi przypomnieć sobie szczegóły i konkretne wnioski, bez zaglądania do środka i przejrzenia podkreślonych fragmentów.

Podobnie jest z innymi rzeczami, których się uczę.

Jednak zamieszczenie ich w postaci posta, pozwala mi uporządkować wiedzę dookoła danego tematu / poprzeć ją dodatkowo researchem, a przede wszystkim, pozwala mi po czasie powrócić do danego zagadnienia i sobie go odświeżyć.

Budujesz swoją własną bazę wiedzy

W sposób, który się u ciebie sprawdza. W każdej chwili, jesteś w stanie odszukać interesujący cię materiał i sprawdzić, co w danym czasie o tej kwestii myślałeś / czego się nauczyłeś / jak to ponownie wykorzystać.

Budujesz swoją markę osobistą

Stajesz się z czasem rozpoznawalny i ludzie chętnie do twoich postów wracają. Dzielisz się swoim doświadczenim oraz dajesz się poznać potencjalnym klientom / pracodawcy.

Wiesz, że blog ułatwił mi wyróżnienie się podczas poszukiwania pracy? Podobnie jak Ty robisz research o firmie, firma również robi research o Tobie i w taki sposób dajesz się lepiej poznać, a przy okazji podrzucasz temat do ciekawej dyskusji na rozmowie kwalifikacyjnej.

Po pewnym czasie, Twoje posty lądują wysoko w wyszukiwarce*

*oczywiście nie wszystkie. Ciężko jest się utrzymać i wylądować w top3 wynikach, ale gdy już się to stanie gwarantuję, że poczujesz satysfakcję (zobacz, co ci się ukaże, po wpisaniu: grep linux). Dzięki temu, na twój blog dociera coraz więcej osób z wyszukiwania organicznego i możesz dzielić się swoją wiedzą, na jeszcze większą skalę.

Uczysz się, przekazywać w sposób zrozumiały informacje innym

To właśnie blogowanie, nauczyło mnie, w jaki sposób efektywnie i skutecznie komunikować się z innymi. Dzięki praktyce, nauczyłem się w jaki sposób przelewać swoje myśli „na papier” i jak je następnie obrabiać, żeby wycisnąć z nich wszystko to, co najistotniejsze.

Dzięki pisaniu, otworzyłem się również na feedback i dążenie „do brzegu” w tym, co mam do przekazania.

Od czego zacząć bloga?

Od stworzenia go i napisania pierwszego posta. W internecie znajdziesz masę poradników, jak możesz to zrobić. Ja zaczynałem, od robienia wszystkiego sam. Począwszy od zakupienia serwera dedykowanego, poprzez jego konfigurację, zainstalowanie WordPressa, podpięcie domen itd.

Nie musisz robić tego sam, znajdziesz masę poradników – jak możesz to wykonać. Po prostu musisz chcieć, poszukać i zacząć działać.

Facebook
LinkedIn