Ostatnio czytane: „7 nawyków skutecznego działania” Stephen R. Covey

Książka wymieniona w tytule, jest na rynku już prawie 30 lat i pomimo upływu czasu, zawiera wciąż aktualną wiedzę. Dowiesz się z niej, jak żyć w “zgodzie ze swoimi zasadami” i być efektywną osobą, pomimo nadmiaru obowiązków.

Autor, porusza wiele tematów, począwszy od wytłumaczenia, czym są paradygmaty w naszym życiu, sposobu w jaki postrzegamy świat, po proste rozwiązania, których wdrożenie, pozwoli podnieść jakość naszego życia. Uważam, że ta książka jest dla każdego, od studentów, zastanawiających się, co chcą robić w życiu, po kierowników i właścicieli firm, szukających sposobu na poprawę kontaktu z pracownikami i zrozumieniu ich punktu widzenia.

Zrozumienie czym jest paradygmat (sposób, w jaki postrzegasz i rozumiesz świat), pozwoli ci na poprawienie efektywności w codziennym życiu. Odkryjesz również, że dwie osoby, mogą postrzegać daną sytuację po swojemu i obie mogą mieć rację.

Przeczytanie tej książki, pozwoliło mi także odkryć, w jaki sposób zasada Pareto (zgodnie z którą, 20% naszych działań, ma wpływ na pozostałe 80% naszego życia) odnosi się do naszego codziennego życia. Zazwyczaj rzeczy, które mogą nam przynieść najkorzystniejsze rezultaty, są pomijane i zdominowane przez 80% innych, które wykonujemy każdego dnia, nie mając czasu na te najważniejsze.

Prosty przykład: odpowiedz sobie na pytania:

  • jaką czynność mógłbyś robić (a obecnie jej nie praktykujesz), która poprawiłaby kolosalnie jakość twojego życia?
  • jaka mogła by to być czynność, jeżeli chodzi o Twoją pracę?

W moim przypadku, odpowiedziami było bieganie oraz poszerzanie wiedzy za pomocą książek / internetu. Sprawdziło to się w 100%. Czynności, o których mowa, nie zajmują dużo czasu. Są ważne, ale niepilne, stąd nigdy nie miałem na nie czasu. Kilka godzin, poświęcone na te aktywności w tygodniu, przekłada się na moją codzienną energię i kreatywność.

Myślę, że każdy z Was, znajdzie coś dla siebie, w tej książce. Jeżeli mielibyście polecić jedną książkę, która wywarła na Was ogromny wpływ, jaka by to była?

Facebook
LinkedIn