Szyfrowanie wiadomości w Mozilla Thunderbird

W celu szyfrowania i odbierania zaszyfrowanych wiadomości musimy zainstalować dodatek o nazwie Enigmail. W tym celu wchodzimy w ustawienia poczty (trzy kreski po prawej stronie) i wybieramy Dodatki:

enig_start

Wybieramy Wtyczki i po prawej stronie w wyszukiwarce wpisujemy enigmail:

enig_search

Wybieramy Enigmail i klikamy zainstaluj:

enig_install

W momencie, gdy instalator wykryje że nie posiadamy oprogramowania do generowania kluczy gpg, zaproponuje nam instalację Gpg4win. Jeżeli to nie nastąpi, możemy zainstalować ten dodatek sami.

Przechodzimy przez kolejne kroki instalacji:

enig_install2 enig_install3

Tutaj podajemy hasło, którego będziemy używać do odszyfrowywania wiadomości:

enig_install4 enig_install5

Następnie generujemy certyfikat odwołujący, który ma na celu unieważnienie naszego klucza publicznego (brak możliwości odkodowywania zaszyfrowywanych wiadomości z naszego klucza publicznego).

enig_install6 enig_install7

Gdy już zainstalowaliśmy, możemy przejść do szyfrowania wiadomości. Od teraz, przy tworzeniu nowej wiadomości, widzimy kłódkę. Jeżeli świeci się na czerwono, wiadomości nie będą szyfrowane. Kłódka z zielonym haczykiem, oznacza że wiadomość jest szyfrowana.

enig_install8

Na jakiej zasadzie działa wysyłanie szyfrowanych wiadomości?

Wiadomości musimy szyfrować za pomocą klucza publicznego naszego odbiorcy. Jeżeli nadawca chce zaszyfrować wiadomość, powinien Nas poprosić o nasz klucz publiczny. Możemy go wysłać w następujący sposób:

enig_att

Gdy już odbierzemy zaszyfrowaną wiadomość, pojawi się nam następujące okno:

passphrase

w które musimy wpisać hasło, użyte podczas instalacji Enigmail.

W ten oto sposób skonfigurowaliśmy pocztę, dzięki czemu możemy wysyłać oraz odbierać zaszyfrowane wiadomości. Szyfrowanie wiadomości jest szczególnie użyteczne, gdy chcemy w bezpieczny sposób przesłać jakieś ważne dokumenty czy też dane dostępowe. Pamiętajmy o tym, że jak ktoś włamie się na naszą skrzynkę/serwer pocztowy, będzie widział tylko zaszyfrowane wiadomości. Dbajmy o bezpieczeństwo nie tylko naszych danych, ale również tych zawierających dane wrażliwe.

Czym są dane wrażliwe?

Wszelkie informacje, które nie powinny ujrzeć światła dziennego, jak numer pesel, dane zamieszkania, dane rachunków bankowych itd. Jeżeli na zadane sobie pytanie, „czy te dane mogę udostępnić”, chociaż przez chwilę się zawahamy, to znak że warto wysłać je zaszyfrowaną wiadomością.

 

Facebook
LinkedIn