Czym jest samodyscyplina?
Inaczej mówiąc, to samokontrola – umiejętność kontrolowania swoich emocji i zachowań. Niektórzy z nas, mają tendencję do odkładania rzeczy na później i jedyna rzecz, która „zmusi” ich do pracy, to nadchodzący termin lub brak odwrotu.
Książka, uczy nas, jak poradzić sobie z odkładaniem na później
Autor, na prostym przykładzie, wyjaśnia nam, w jaki sposób nauczyliśmy się odkładać rzeczy na później. Pozwólcie, że zademonstruję taki przykład, z pomocą Jana. Jest to osoba, która będzie miała do wykonania następujące zadanie:
„Sytuacja A. Zadanie, które masz do wykonania, polega na tym, żeby przejść po solidnej desce o długości 9 metrów, grubości 10 centymetrów i szerokości 30 centymetrów. Masz wszystkie fizycznie, psychiczne i emocjonalne umiejętności konieczne do wykonania tego zadania. Możesz ostrożnie postawić jedną stopę przed drugą lub tańczyć, podskakiwać lub skakać po desce. Możesz to zrobić bez problemu.”
Jan wyobraża sobie taką sytuację i myśli, że nie jest to nic trudnego. Skoro ma wszystkie predyspozycje, to powinno mu się udać, przejść na drugą stronę.
„Sytuacja B. Teraz sobie wyobraź, że zadanie jest takie samo — przejście po desce o długości 9 metrów i szerokości 30 centymetrów — a Ty masz takie same umiejętności, tylko teraz deska jest zawieszona pomiędzy dwoma budynkami 30 metrów nad chodnikiem. Spójrz na drugi koniec deski i zastanów się nad rozpoczęciem zadania.”
W tym wypadku, Jan zaczyna myśleć o wysokości i możliwości spadnięcia. Zapomina jednak, że ma wystarczające umiejętności do przejścia po tej desce, mimo to, wykonanie pierwszego kroku jest niemal niemożliwe.
„Sytuacja C. W tej scenie nadal znajdujesz się na desce zawieszonej pomiędzy dwoma budynkami 30 metrów nad ziemią. Zadanie nadal jest proste i nadal masz umiejętności konieczne do jego wykonania, ale tkwisz bez ruchu na krawędzi deski. Myśląc o tym, co robisz, nagle czujesz z tyłu powiew gorącego powietrza i słyszysz odgłosy trzasków pochodzące z pożaru. W budynku, o który opiera się deska, wybuchł pożar!”
Jan wie, że nie ma odwrotu. Idzie na czworaka, trzymając się deski i skutecznie przechodzi na drugą stronę.
„Kiedy odkładasz działanie, to tak, jakbyś podnosił z ziemi jeden koniec deski, nie podejmując żadnego działania, a następnie zapalał ogień, aby wytworzyć presję prawdziwego ostatecznego terminu.”
Przykład z przejściem po desce, można przełożyć na nasze codzienne życie i podejmowane wybory. Niektóre zadania, to my sami „wynosimy ponad wieżowce” i dopiero, gdy nie mamy odwrotu, zaczynamy działać.
Książka, moim zdaniem, jest naprawdę dobra i daje nieco inne spojrzenie na odkładanie rzeczy na później, ucząc nas przy tym, jak za pomocą prostych technik, możemy „przeprogramować” nasze własne podejście do odkładania.
Dlaczego warto przeczytać?
Nauczysz się z niej, w jaki sposób planować rozrywkę bez poczucia winy i co ma wspólnego z pracą wysokiej jakości. Czym jest wsteczny kalendarz i odwrotny harmonogram, a przede wszystkim, dlaczego warto obrać sobie za cel, rozpoczynanie działania od 30 minut efektywnej pracy.