Uczęszczając na zajęcia ścisłe i technologiczne, czy to w szkole, czy na studiach, od zawsze spotykałem się z małą frekwencją kobiet. Zupełnie inaczej wyglądało to u kolegów, na kierunkach humanistycznych.
Na szczęście, z roku na rok, coraz więcej kobiet decyduje się wiązać swoją przyszłość z nowymi technologiami. Powstaje wiele inicjatyw, tworzonych przez kobiety dla kobiet, które mają zachęcić, do odkrywania wspaniałego świata, którym jest zdecydowanie branża IT.
Osobiście, nie wyobrażam sobie pracować w firmie, w której są sami mężczyźni. Kobiety potrafią podwyższać standardy, są zdyscyplinowane i skupione na dążeniu do celu. Cudownie jest również, mieć w zespole takie specjalistki i obserwować zdziwienie klientów, którzy na spotkaniach projektowych, spodziewają się głównie mężczyzn (bo przecież od czego są stereotypy, prawda? ;)).
Dlaczego potrzebujemy więcej kobiet w IT?
Bardzo ważna jest codzienna współpraca z kobietami, zarówno w firmie, jak i w zespole. Kobiety potrafią podejść do problemów, w zupełnie inny sposób, a dzięki kreatywności, znajdować niecodzienne rozwiązania. Badania dowiodły, że zespoły, w których skład wchodzą kobiety, są bardziej produktywne, potrafią dostarczać lepsze rozwiązania oraz są bardziej otwarte na współpracę, która w dzisiejszych czasach, jest kluczową umiejętnością.
Wierzę również, że więcej kobiet w tej branży, będzie w stanie zainspirować kolejne pokolenia i złamać stereotyp, że branża technologiczna jest głównie dla mężczyzn.
Co na ten temat sądzą specjaliści, a właściwie specjalistki z firmy technologicznej Mindbox S.A., Aleksandra Dębicka-Łaśko oraz Magdalena Szymoniuk?
Jak klienci odnoszą się do kobiet?
Kobiety w IT cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów. Odznaczają się często otwartym podejściem do pracy zespołowej, stawianych im zadań. Wprowadzony „element kobiecy” do zespołu rozluźnia atmosferę, przyczynia się tym samym do wzrostu efektywności działań, co z perspektywy Firmy jest bardzo cenne.
Prezentowane profile kandydatek są traktowane priorytetowo, analiza i weryfikacja umiejętności kandydatki przebiega znacznie szybciej niż profile Panów. Wzbudzają na starcie zainteresowanie. Kobieta w IT kojarzy się z determinacją, solidnością, przynosi nowy powiew świeżości i profesjonalizmu. Kobieta w IT chętnie się uczy, rozwija się i łagodzi obyczaje w męskim zespole.
Czy jest jeszcze element zaskoczenia, czy to już jest raczej standard?
Zdarza się, że Klient jest zaskoczony, że zarekomendowany Specjalista to „Kobieta”. Niemniej zdecydowanie jest to zaskoczenie na plus, że coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w wymagającym świecie IT, który jest w dalszym ciągu mocno zdominowany przez mężczyzn. Coraz częściej pojawiają się Panie w rekrutacjach, ale wciąż jest to mała liczba wersus Panowie.
Czy zdarza się, że celowo klienci szukają kobiet?
Zdarzają się takie role, szczególnie w utworzonych już zespołach, gdzie z perspektywy Klienta postać kobiety może wnieść więcej. Oceniam taką postawę klienta jako dojrzałą – kiedy szuka de facto odpowiedniej osobowości, która przyczyni się do wzrostu i realizacji zadań. Nie jest to jeszcze trend, ale Managerowie, zwracają na płeć coraz częściej uwagę.
Co obecność kobiet może dać zespołowi?
Nie bez kozery mówi się, że „kobiety łagodzą obyczaje”. Niewątpliwie obecność kobiet wpływa na atmosferę w zespole – :). Kobiety zazwyczaj są bardziej emocjonalne od mężczyzn co powoduje, że zdobywają umiejętność radzenia sobie ze stresem czy w sytuacjach trudnych. To z pewnością przekłada się na pracę. Dodatkowo dokładność i staranność wykonywania zadań, czy cierpliwość może przyczynić się do sukcesu danego przedsięwzięcia. Kobieta łagodzi obyczaje, „upiększa biuro i jego otoczenie” wprowadza inny sposób rywalizacji. Potrafi do zespołu wprowadzać dobre zmiany i obyczaje.
Czy kobiety mają inny styl pracy niż mężczyźni?
Często są bardziej poukładane, zdyscyplinowane, wielozadaniowe, subtelne, wymagające, otwarte, emocjonalne.
Czy widać jakiś trend patrząc na sytuację, która jest teraz, a która była rok, dwa lata temu?
Obecnie nawet dla nastolatek są tworzone zajęcia np. z programowania. Poza tym coraz więcej kobiet pracuje przy branży IT, świat IT również otwiera się na kobiety. Jak się okazuje są równie często bardzo dobrymi specjalistkami w niczym nie odbiegając od swoich kolegów. Są to mikro zmiany ale trend jest rosnący.
Czy kobiety mają jakieś obawy/refleksje jeśli chodzi o pracę w branży IT?
Obserwuję, że kobiety są coraz bardziej zdecydowane i pewne siebie. Oczywiście zdarzają się kandydatki, które pytając o środowisko pracy, pytają również o parytet kobiet.:) Z pewnością praca jako jedyna kobieta w zespole nie musi należeć do najłatwiejszych. Niemniej nasi koledzy z IT, mam wrażenie, są mocno wyrozumiali i wspierają koleżanki :).
Środowisko męskie jest dość specyficzne i być może to jest kwestia indywidualna. Merytorycznie czują się bardzo dobrze przygotowane i rywalizują godnie z kolegami.
Nie mają poczucia bycia „ gorszymi”.
Jakie są prognozy związane z kobietami w branży IT?
Kobiety będą na przestrzeni kilku lat podejmowały strategiczne decyzje na rynku IT.
Korelacja płci zasadniczo może się zmienić tak, jak w innych gałęziach biznesu. Przewidujemy wzrost liczby ale również znaczenia kobiet w IT. Kobiety są uparte i pracowite. Potrafią działać na kilku polach na raz (zarówno zawodowo i prywatnie). Są to identyfikatory sukcesu. Czego wszystkim Paniom życzymy!
Jak widzicie, można doskonale odnaleźć się w branży technologicznej. Osoby wypowiadające się, są świetnym tego przykładem. Osobiście nie znam nikogo, kto by żałował spróbowania swoich sił w tej dziedzinie ;). Na koniec, oddaję głos Katarzynie Raczak.
Jakie skojarzenia przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o branży technologicznej? Czy potrafimy wyobrazić sobie tam kobiety? Albo czy potrafimy wyobrazić sobie obecnie tę branżę bez kobiet? 🙂
Faktycznie w naszych umysłach sektor IT wciąż pozostaje zdominowany przez mężczyzn. Myślę, że całkiem trafnie opisują go słowa utworu śpiewanego przez Jamesa Browna, chociaż pewnie sam artysta nie spodziewał się, że ten tekst może zostać skojarzony z branżą programistyczną 😉
This is a man’s world, this is a man’s world
But it would be nothing, nothing without a woman or a girl
A na koniec zapraszam na krótki wywiad z Weroniką – kobietą ze świata IT 🙂
Wiek – 23
Stanowisko – frontend developer
Lata doświadczenia zawodowego (w branży IT) – 4
Dlaczego zdecydowałam się na podjęcie pracy w danym zawodzie?
Od dziecka miałam ścisły umysł i lubiłam łamigłówki logiczne. Z drugiej strony spełniałam się kreatywnie przez projektowanie plakatów, prezentacji, itp. Jednak nie planowałam zostać programistką, a kiedy to się stało, rodzina i znajomi byli dosyć zaskoczeni. Dopiero po jakimś czasie zauważyłam, jak bardzo mój obecny zawód podobny jest do moich dziecięcych zainteresowań.
Co mnie motywuje do rozwoju i pogłębiania wiedzy z zakresu wiedzy technologicznej?
Pozwala mi to spełniać się intelektualnie, być na czasie w branżowych nowinkach i wzmacniać mój profil zawodowy.
Co chciałabym przekazać oraz życzyć innym kobietom, które chcą rozpocząć karierę w świecie IT?
IT jest na tyle obszerną dziedziną, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Potrzeba czasu i praktyki, aby stać się ekspertem w tej dziedzinie. Uważam jednak, że kobiety w żadnym razie nie powinny się obawiać, że nie dadzą sobie rady. Dlatego wszystkim kobietom chciałabym życzyć dużo motywacji i wytrwałości w Waszej przygodzie ze światem IT.